Jakub Kahánek | 20.01.2020 | Montessori
17.-18.1.2020
Během pátečního odpoledne se dveře Montessori oddělení otevřely rodinám „našich domškoláků“ – (dětí na individuálním vzdělávání - IV). Pro ně se už od listopadu chystal nový – tak trochu pokusný – model pololetního přezkoušení formou komunitního vícedenního „domškoláckého“ setkání.

„Už delší dobu vnímám volání rodin s dětmi na IV potřebu propojit se s dalšími podobně nastavenými rodinami. Sleduji jejich potřebu  sdílení zkušeností i vzájemné podpory a inspirace. Rád zkouším dělat věci jinak, a letošní ztrojnásobení počtu „našich domškoláků“ vytvořilo nové příležitosti i výzvy.“

Říká náš učitel a koordinátor individuální vzdělávání Jakub Kahánek.

A jak to celé probíhalo?

Od brzkého odpoledne až do večera přijížděly děti na individuální setkání. Během nich jsme se nad portfolii, prezentacemi prací, projektů... ohlíželi za uplynulým pololetím a zhodnocovali pokroky v jednotlivých vzdělávacích oblastech. Počínání dětí jsme zhodnotili i na základě vypracování zadaných úkolů.

Na večerní elipse – úvodním seznamovacím setkání jsme mimo jiné zjistili, z jaké dálky jsme do Jablonce přijeli. Z mapy, do které děti zapíchly svou vlaječku bylo rázem zřejmé, že naše škola hostí nejen děti z více krajů ČR, ale i z Bratislavy, dokonce i žáka dlouhodobě pobývajícího na Srí Lance.

Na úvodní elipsu navázala diskuse rodičů. Motivy volby domácího vzdělávání, formy učení a vzdělávání, téma svobody a hranic, hledání alternativ v učení... tato a mnohá další témata nás nesla diskusí až do pozdních nočních hodin.

Sobotní ráno se neslo v duchu individuální práce nad pomůckami. Každý „domškolák“ měl ve třídě připravené pomůcky, které odpovídaly oblastem a tématům, jimž se během pololetí věnoval. Skvělá příležitost vyzkoušet si, jak se u nás děti učí novým věcem, zároveň ověřit, jak na tom v jednotlivých oblastech holky a kluci jsou. Byla radost vnímat soustředěnou pracovní atmosféru plnou zájmu a koncentrace.

Na individuální práci s pomůckami se otevřel prostor pro prezentace projektů. Část dětí si možná poprvé vyzkoušela, jaké je to mluvit před tolika „cizími“ lidmi, zaujmout je, umět se vejít prezentací do stanovené délky i si ustát zpětné vazby posluchačů. Nelehká výzva možná i pro nás dospěláky. Děti si počínaly skvěle. Na pořadu dne byla široká škála prezentací od dřevořezbařiny, hry na piano, tvorbu vlastního globusu, prezentace autorského filmu až po prezentaci Studené války, tématu vlivu plastové produkce na naši planetu, nebo gymnastické sestavy. „Děcka, klobouk dolů! Byl jsem překvapen, kolik zvídavých odvážlivců se hned na prvním přezkoušení tohoto druhu našlo. :o)

„V pátek večer se na elipse setkala čtyřicítka nových neznámých tváří, zvědavě vyčkávajících, co se z „domškoláckého“ přezkoušení vyklube a v sobotu odjížděla parta takřka „starých známých“. Lidí na jedné lodi, lidí, kteří žijí společné domškolácké téma, lidí, co se dovedou navzájem respektovat, sdílet inspiraci, podporovat se na společné cestě. Rodičů s chutí být v kontaktu a dětí s novými kámoši, kteří se také učí doma. To vše mi dává pocit smyslu, naplnění a chuti dál cestu domácího vzdělávání podporovat a nadále hledat ve vzdělávání nové cesty.“