Monika Kotková | 12.05.2023 | Družina

V družině se snažíme zajistit dětem zajímavý program, při kterém by si jednak odpočinuly, pohrály, ale také si zopakovaly probrané školní učivo a naučily se i něco nového. Hrajeme různé společné hry, pořádáme vědomostní soutěže, nabízíme matematické a čtenářské aktivity. V rámci klidu po obědě pravidelně sledujeme na projektoru v družině vzdělávací pořady na ČT Déčku a tady se zrodil nápad s hledáním pokladu. Toto hledání se pak stalo pravidelnou oblíbenou úterní aktivitou v družině.

A jak to probíhá? Děti pozorně sledují pořad na konkrétní téma, například Agent v kapse - “Já, že špatně jím?”, Cestohrátky - “Madagaskar”, Dětská dopravní policie - “Dopravní značky”, Karaoke čtení - “Jak byl vynalezen padák”, Ty brďo - “Šifry a hádanky” a další. Potom odpovídají na otázky, luští hádanky nebo slova napsaná v Morseově abecedě, plní ůkoly a uplatňují přitom informace, které se v pořadech dozvěděly. Po splnění úkolů schováme buď v družině, na školní zahradě nebo jinde malou dřevěnou truhlu zamčenou na pět zámků. Klíče od zámků schováme také. Děti pak hledají klíče a truhlu a po nalezení losujeme kdo bude ten den odemykat, aby se postupně všichni vystřídali. V truhle mají vždy schované nějaké překvapení, lízátka, medaile, samolepky,nafukovací balónky, “diamanty” a lesklé kamínky nebo dřevěná zvířátka.

Každé úterý tak můžeme zažít "malé dobrodružství…"